מולה אנטונליאנה

Mole Antonelliana

טורינו נחשבת לאחת הערים המתוירות ביותר באיטליה אחרי עיר הבירה רומא אשר מושכת אליה את מרבית התיירים המגיעים לביקור בארץ המגף. אך אם כבר ביקרתם בעיר הבירה של איטליה ותרצו להכיר יעד חדש בו שפע אטרקציות ופעילויות להנאת גדולים וקטנים, טורינו היא ללא ספק היעד בשבילכם.

בין מוקדי התיירות המרכזיים והפופולאריים ביותר בעיר טורינו תמצאו את המולה אנטונליאנה – מבנה שיצר לעצמו שם בינלאומי וזאת בשל התכנון האדריכלי יוצא הדופן שלו אשר מושך אליו חובבי ארכיטקטורה וסקרנים שרוצים להבין על מה כל המהומה. וובכן, מכיוון שבהחלט מדובר במבנה לא שגרתי אפשר להבין זאת בקלות, הוא פשוט כל כך שונה לעומת שכניו לנוף כך שאי אפשר להתעלם ממנו גם אם רוצים.

מבחינה גיאומטרית, אם נשתמש בשפה פשוטה שאיננה שמורה רק למביני עניין, מבנה המולה אנטוליאנה בבסיסו הוא חרוט מרובע וממנו ועד ראשו מזקר לגובה שבשיאו מגיע לכדי 170 מטרים בקירוב, מה שנראה כמו שיפוד ענק. צורה ייחודית זו הפכה אותו עד מהרה לאחד מסמליה האייקוניים של העיר טורינו ובהמשך הוטבע סמל זה גם על גבי מטבעות האיחוד האירופי, כך שאם נראה לכם שהוא מוכר לכם מאיפשהו, אתם לא טועים.

מעניין לדעת לגבי המבנה המרשים שעל פי התכנון המקורי, מה שהפך לימים לאחד הסמלים המפורסמים ביותר של האזור, אמור היה לשמש בכלל כבית הכנסת של הקהילה היהודית של טורינו, מקום צנוע וקדוש… ממש ההפך המוחלט ממה שהפך להיות. השינוי בתוכנית התרחש בעקבות הסטיה מהתוכנית המקורית ומכשהבינו שהמבנה גדול בהרבה מהמתוכנן החליטה הקהילה היהודית להעניק אותו לעיריית טורינו ובתמורה קיבלו שטח אחר בו הוקם בית כנסת כהלכה.

אם כך, באופן לא מפתיע אחת הסיבות המרכזיות שהופכות את המולה אנטונליאנה לאחד ממוקדי התיירות העמוסים ביותר בעיר היא צורתו החיצונית של המבנה, אך למעשה יש לו שימושים נוספים מהנים הרבה יותר:

הראשון הוא המרפסת הפנורמית הממוקמת בקצה החרוט ובגובה של 75 מטרים מעל פני הקרקע, ממנה תוכלו להנות מצפית מרהיבה על העיר כולה, מה שנחשב למראה בלתי נשכח במיוחד בשעות השקיעה אז נצבעים השמיים בשלל צבעים עזים.

השני והמעניין יותר הוא מוזיאון הקולנוע הלאומי של איטליה השוכן במבנה ונחשב לאחד המוזיאונים החשובים ביותר בעולם מבין אלו המוקדשים כל כולם לעולם הקולנוע. מוזיאון זה מבטיח לכם חוויה מהנה ומרתקת בה אתם והקטנטנים תוכלו ללמוד איך באים סרטים לעולם, החל משלב כתיבת התסריט ועד יציאת הסרט לאקרנים.

מולה אנטונליאנה

Attraction Type

מוזיאון, מגדל

Physical Activity

לא

Suitable for Children

כן

Price Level

ללא תשלום

WIFI

Pre-order

כן

Phone Number

+390118138560

Attraction Type

Historic square

Price Level

$

in a few words:

A historic square that is currently used mainly as a place for recreation and gathering and is the main artery in the city of Turin.

Attraction Type

Heritage Museum

Price Level

$$

in a few words:

A fascinating museum where you will learn how films come into the world, from the writing of the script to its appearance at the box office.

Attraction Type

Historic square

Price Level

$

in a few words:

A historic square located in the heart of the city and connected to other historical sites such as the Ciabelle Palace and Palazzo Reale.

Attraction Type

palace

Price Level

$$

in a few words:

The Royal House is Italy's "Versailles Palace" with an art exhibition, magnificent gardens, and impressive buildings.