מולה אנטונליאנה

Mole Antonelliana

טורינו נחשבת לאחת הערים המתוירות ביותר באיטליה אחרי עיר הבירה רומא אשר מושכת אליה את מרבית התיירים המגיעים לביקור בארץ המגף. אך אם כבר ביקרתם בעיר הבירה של איטליה ותרצו להכיר יעד חדש בו שפע אטרקציות ופעילויות להנאת גדולים וקטנים, טורינו היא ללא ספק היעד בשבילכם.

בין מוקדי התיירות המרכזיים והפופולאריים ביותר בעיר טורינו תמצאו את המולה אנטונליאנה – מבנה שיצר לעצמו שם בינלאומי וזאת בשל התכנון האדריכלי יוצא הדופן שלו אשר מושך אליו חובבי ארכיטקטורה וסקרנים שרוצים להבין על מה כל המהומה. וובכן, מכיוון שבהחלט מדובר במבנה לא שגרתי אפשר להבין זאת בקלות, הוא פשוט כל כך שונה לעומת שכניו לנוף כך שאי אפשר להתעלם ממנו גם אם רוצים.

מבחינה גיאומטרית, אם נשתמש בשפה פשוטה שאיננה שמורה רק למביני עניין, מבנה המולה אנטוליאנה בבסיסו הוא חרוט מרובע וממנו ועד ראשו מזקר לגובה שבשיאו מגיע לכדי 170 מטרים בקירוב, מה שנראה כמו שיפוד ענק. צורה ייחודית זו הפכה אותו עד מהרה לאחד מסמליה האייקוניים של העיר טורינו ובהמשך הוטבע סמל זה גם על גבי מטבעות האיחוד האירופי, כך שאם נראה לכם שהוא מוכר לכם מאיפשהו, אתם לא טועים.

מעניין לדעת לגבי המבנה המרשים שעל פי התכנון המקורי, מה שהפך לימים לאחד הסמלים המפורסמים ביותר של האזור, אמור היה לשמש בכלל כבית הכנסת של הקהילה היהודית של טורינו, מקום צנוע וקדוש… ממש ההפך המוחלט ממה שהפך להיות. השינוי בתוכנית התרחש בעקבות הסטיה מהתוכנית המקורית ומכשהבינו שהמבנה גדול בהרבה מהמתוכנן החליטה הקהילה היהודית להעניק אותו לעיריית טורינו ובתמורה קיבלו שטח אחר בו הוקם בית כנסת כהלכה.

אם כך, באופן לא מפתיע אחת הסיבות המרכזיות שהופכות את המולה אנטונליאנה לאחד ממוקדי התיירות העמוסים ביותר בעיר היא צורתו החיצונית של המבנה, אך למעשה יש לו שימושים נוספים מהנים הרבה יותר:

הראשון הוא המרפסת הפנורמית הממוקמת בקצה החרוט ובגובה של 75 מטרים מעל פני הקרקע, ממנה תוכלו להנות מצפית מרהיבה על העיר כולה, מה שנחשב למראה בלתי נשכח במיוחד בשעות השקיעה אז נצבעים השמיים בשלל צבעים עזים.

השני והמעניין יותר הוא מוזיאון הקולנוע הלאומי של איטליה השוכן במבנה ונחשב לאחד המוזיאונים החשובים ביותר בעולם מבין אלו המוקדשים כל כולם לעולם הקולנוע. מוזיאון זה מבטיח לכם חוויה מהנה ומרתקת בה אתם והקטנטנים תוכלו ללמוד איך באים סרטים לעולם, החל משלב כתיבת התסריט ועד יציאת הסרט לאקרנים.

מולה אנטונליאנה

Attraction Type

מוזיאון, מגדל

Physical Activity

לא

Suitable for Children

כן

Price Level

ללא תשלום

WIFI

Pre-order

כן

Phone Number

+390118138560

Attraction Type

A historical site

Price Level

$

in a few words:

An ancient gate that dates back to 1285 and is considered one of the oldest gates in Florence

Attraction Type

a museum

Price Level

$$

in a few words:

A museum dedicated to the football team AC Milan, which is considered one of the most successful teams in the world

Attraction Type

City park

Price Level

$

in a few words:

One of Milan's oldest parks has lawns, walking paths, bike paths and more

Attraction Type

a museum

Price Level

$$

in a few words:

A museum presenting an impressive private collection containing valuable details from the 14th-19th centuries AD